shutterstock_214544500Spośród rosnącej wciąż liczby przypadków problemów z erekcją większość problemów nie dotyczy całkowitego jej braku, tylko erekcji niepełnej. Choć może wydawać się, że w takim przypadku problem nie jest strasznie duży, to doświadczenie kliniczne wskazuje, że niepełna erekcja często uniemożliwia podjęcie satysfakcjonującego życia intymnego.

Spośród rosnącej wciąż liczby przypadków problemów z erekcją większość problemów nie dotyczy całkowitego jej braku, tylko erekcji niepełnej. Choć może wydawać się, że w takim przypadku problem nie jest strasznie duży, to doświadczenie kliniczne wskazuje, że niepełna erekcja często uniemożliwia podjęcie satysfakcjonującego życia intymnego.

Najczęstsze powody niepełnej erekcji

  • Zbyt mała produkcja podtlenku azotu (przez brak donorów tej substancji lub zaburzenia metaboliczne);
  • stres (wywiera trwały wpływ na sprawność seksualną);
  • zaburzenia krążenie, w tym odkładanie blaszek lipidowych i nadciśnienie;
  • fizyczne zmęczenie;
  • zmiany hormonalne, do których dochodzi w ciągu życia.

Następstwa niepełnej erekcji – krótko

Niepełna erekcja w oczywisty sposób utrudnia lub nawet uniemożliwia odbycie klasycznego stosunku płciowego ze względu na niewystarczającą sztywność prącia, lub zbyt szybkie ustępowanie erekcji. Taki stan rzeczy zwiększa również ryzyko uszkodzeń penisa – od niegroźnych otarć po bolesne i wymagające dwumiesięcznej terapii złamanie. Niepełna erekcja powoduje także niemożność odczuwania pełnej satysfakcji ze stosunku zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę. Nieodłącznym tego elementem jest zwiększenie poziomu stresu, co na zasadzie dodatniego sprzężenia zwrotnego może jeszcze bardziej potęgować problemy z erekcją. Problematyczne jest również niekiedy doprowadzenie do wytrysku przy choćby niewielkim niedokrwieniu penisa.

Jak poradzić sobie z niepełną erekcją?

Są leki, takie jak Kamagra, które dzięki zawartości właściwych substancji są w stanie na 10-12 godzin podnieść sprawność seksualną. Wspomniana Kamagra jest dziś najczęściej wybieranym specyfikiem, ale w grupie preparatów o podobnym składzie znajduje się kilkanaście innych leków. Niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę, inne to leki OTC, czyli wydawane bez przepisu lekarza. Ważne jednak jest, aby poza leczeniem farmakologicznym po prostu „ćwiczyć”. O ile Kamagra czy inny lek pomoże zmniejszyć natężenie biologicznych przyczyn niepełnej erekcji, o tyle regularne podejmowanie aktywności seksualnej będzie miało pozytywny wpływ na psychikę i w ten sposób udaje się dziś zlikwidować nawet do 80-85% wszystkich przypadków niepełnej erekcji. Jeśli jednak kilkutygodniowa terapia nie przynosi żadnych skutków, może to oznaczać, że dawka leku nie jest odpowiednio duża albo że problem leży w bardziej skomplikowanych szlakach metabolicznych i w takim przypadku już niezbędna będzie pomoc lekarza, który dokładniej zdiagnozuje przyczynę i zaleci właściwe leczenie.