Badania ankietowe przeprowadzane przez różnych badaczy pokazują, że wiele osób, będących w stałych związkach nie odczuwa przyjemności z seksu. Powodów może być wiele i wynikać mogą one z różnych powodów, jednak warto popracować nad tym, aby seks był postrzegany nie tylko w kategorii małżeńskiego czy partnerskiego obowiązku, lecz przede wszystkim przyjemności, łączącej kochanków.

Dbaj o wspólną bliskość

Przede wszystkim mitem jest, że o pożycie seksualne nie trzeba specjalnie dbać. Wręcz przeciwnie, ta dziedzina życia powinna być otoczona staranną opieką, zwłaszcza jeśli związek trwa już długo albo pojawiły się dzieci. Wraz z rozwojem związku aktywność seksualna przechodzi różne fazy, począwszy od wzajemnej fascynacji poprzez spokojną  rutynę aż czasami dochodzi do jej zaniku.

Nie daj się rutynie

Seks par z długoletnim stażem może stać się rutyną i kolejnym obowiązkiem do odhaczenia na liście spraw. W ten sposób łatwo o konflikty na tym tle oraz na problemy, które będą rzutować także na inne sprawy. Tymczasem odrobina dobrej woli ze strony partnerów pozwoli na to, aby seks był udany. Przede wszystkim pomiędzy kochankami nie powinno być tajemnic, związanych z ich obawami, zahamowaniami i ulubionymi zachowaniami. Znając potrzeby swoje i swojego partnera jesteśmy w stanie je zaspokoić.

Pokonaj problemy

Niezwykle ważna jest akceptacja swojego ciała oraz potwierdzanie jej przez partnera. Szczególnie w tych momentach, kiedy namiętność pomiędzy dwojgiem bliskich sobie ludzi wygasa z różnych powodów: stresów, pracy, nadmiaru obowiązków. Warto w takich momentach powalczyć o chwilę dla siebie – wyjechać na krótką wycieczkę, dzieci wysłać na weekend do dziadków i poświęcić ten czas na igraszki z partnerem. W przypadku problemów z potencją warto zastanowić się nad satysfakcjonującym rozwiązaniem, by móc doznawać przyjemności, a także ją dawać. Jednym z nowych osiągnięć jest proteza prącia, która pozwala na uzyskanie i utrzymanie wzwodu. Dzięki implantom penisa wielu panów może cieszyć się nadal sprawnością seksualną.